Orto Fortunato

Orto Fortunato

I Valdichiana har traditionen med Aglione levt vidare i århundraden, nått vår tid och fortfarande finns med i det traditionella köket i många recept.
Ända sedan etruskisk tid har denna särskilda vitlökssort präglat inlandets toskanska matkultur. 
Den har levt kvar i hjärtat hos traditionella familjer i Valdichiana och Val d'Orcia och har lyckats överleva fram till idag. Orto Fortunato har återupplivat den och gjort den till fokus för sin produktion för att hjälpa alla att återupptäcka dess unika och omisskännliga smak, och samtidigt lära dem om artens gynnsamma och renande egenskaper.

Dried garlic in a bag Orto Fortunato - PASSIONE TOSCANA

Dried garlic in a bag Orto Fortunato 20gr x10

€59,00

Val di Chiana Garlic Sauce Orto Fortunato - PASSIONE TOSCANA

Val di Chiana Aglione Sauce Orto Fortunato 320gr x12

€84,00

White pork ragù made with Cinta Senese D.O.P. pork and Aglione garlic Orto Fortunato - PASSIONE TOSCANA

White pork ragù made with Cinta Senese D.O.P. pork and Aglione garlic Orto Fortunato x12

€144,00

Yellow Cherry Tomato Sauce With Garlic - PASSIONE TOSCANA

Yellow Cherry Tomato Sauce With Garlic 320gr x12

€96,00

Apple and Aglione Mustard Orto Fortunato - PASSIONE TOSCANA

Apple and Aglione Mustard Orto Fortunato 240gr x12

€156,00